tromaktiko: Ελλάδα - Γεωργία 71-72: "Σπίτι χωρίς Γιάννη..."

Τετάρτη 23 Αυγούστου 2017

Ελλάδα - Γεωργία 71-72: "Σπίτι χωρίς Γιάννη..."

«Μαύρα χάλια»...
η Εθνική λίγες ημέρες πριν από το Eurobasket: έχασε από την Γεωργία (72-71) στην πρεμιέρα του «Ακρόπολις», εμφανίζοντας χτυπητές αδυναμίες σε άμυνα κι επίθεση.

Με το χειρότερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε το τουρνουά «Ακρόπολις» η Εθνική που παρουσίασε πολύ κακή εικόνα απέναντι στην Γεωργία και πλέον απαιτείται βελτίωση εν όψει Eurobasket. Αύριο (24/8, 21:00) το δεύτερο τεστ με Ιταλία.

Η ελληνική ομάδα έδειξε από νωρίς πως μπορεί να πάρει στα χέρια της τον έλεγχο του αγώνα. Μετά το αρχικό 6-6, η «γαλανόλευκη» έτρεξε σερί 10-0 και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με +10 (18-8). Ο Πρίντεζης αύξησε τη διαφορά (27-13, στο 13'), αλλά εκεί ήρθε η αντίδραση των Γεωργιανών. Ο Σερμαντίνι κυριαρχούσε στη ρακέτα και η διαφορά έπεσε στο -2 (30-28). Τελικά, οι συνεχόμενοι πόντοι του Παπανικολάου επέτρεψαν στην Εθνική να ολοκληρώσει το ημίχρονο με 37-33.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, οι Γεωργιανοί κατάφεραν να περάσουν μπροστά, αφού είχαν σερί 0-8 για το 37-41. Ο Σλούκας ισοφάρισε σε 43-43, ενώ λίγο αργότερα ο Παπαπέτρου ευστόχησε σε τρίποντο για το προβάδισμα με 48-47. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με τους Γεωργιανούς στο +1 (52-53).

Οι παίκτες του Μίσσα «αφυπνίστηκαν» και μπήκαν δυναμικά στην τέταρτη περίοδο για το 59-53. Κάπως έτσι, το ματς ήρθε στα μέτρα της Εθνικής που προηγήθηκε με 65-56. Ο Μαρκοϊσβίλι όμως μείωσε σε 69-67 και έκανε το παιχνίδι... ντέρμπι. Με το σκορ στο 71-69, ο Καλάθης αστόχησε σε τρίποντο και ο Τσιντσάντζε έβαλε μπροστά τους Γεωργιανούς. O Πρίντεζης ήταν άστοχος στην τελευταία επίθεση και οι Γεωργιανοί επικράτησαν με 71-72.

Η Στιγμή: Το τρίποντο του Τσιντσάντζε έβαλε μπροστά την Γεωργία με 72-71 και με αυτό το καλάθι η ομάδα του Ηλία Ζούρου κατάφερε να φτάσει στη νίκη.

Η Γκέλα: Η συνολική παρουσία της Εθνικής ομάδας ήταν μία «γκέλα», όπως επίσης και το κάκιστο ποσοστό από την γραμμή του τριπόντου (3/25).

Η Εξέδρα: H Γεωργία δεν ήταν ο πιο «εμπορικός» αντίπαλος κι έτσι το ΟΑΚΑ δεν είχε πολύ κόσμο. Παλμός υπήρχε από την εξέδρα, αλλά σίγουρα στα ματς με Ιταλία και Σερβία ο κόσμος θα είναι περισσότερος.